X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
USD

VPS sağlayıcınızı seçme

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımVPS sağlayıcınızı seçme

Barındırma, alınması gereken bazı zor kararların olduğu karmaşık bir alan gibi görünebilir, ancak doğru sağlayıcı yolculuğu sorunsuz ve sorunsuz hale getirecektir. Kararınızı vermenin ilk aşaması, sizin için en uygun barındırma türüne karar vermektir. Vps'ye zaten yerleştiyseniz, karar vermeniz gereken bir sonraki şey VPS planınızın nasıl görüneceğidir. 

Tabii ki, bütçeniz, teknik gereksinimleriniz, uzmanlığınız ve gelecekte beklediğiniz potansiyel değişiklikler dahil olmak üzere birçok faktör devreye giriyor. Ancak durumunuz ne olursa olsun, her zaman ihtiyaçlarınız için doğru olan bir VPS sağlayıcısı olacaktır. 

VPS nedir?
VPS, Sanal Özel Sunucu anlamına gelir. Bu, neredeyse kendi sunucunuza sahip olduğunuz anlamına gelir. Sunucunun kendisi farklı kullanıcılar arasında paylaşılır, ancak sanallaştırma yazılımı kullanılarak ayrılır. Komşularınızdan izole edileceksiniz, bu nedenle etkili bir şekilde kendi özel sunucu alanınız var. 

VPS barındırma, Paylaşılan Barındırmayı aşan ancak henüz kendi Özel sunucularının ek sorumluluklarını üstlenmeye hazır olmayan projeler için genellikle doğru cevaptır. 

Kendilerini “hangi boyutta vps'ye ihtiyacım var?” genellikle her büyüklükteki projenin ihtiyaçlarını karşılayan bir dizi plan arasından seçim yapılabilir.  

VPS hosting'in neden sizin için doğru olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. 

Farklı VPS barındırma türleri

Oyuna yeniyseniz, kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz: "Gitmek için en iyi VPS planı hangisi?" Farklı VPS barındırma türlerinden bazılarına bir göz atalım. 

Bulut vs geleneksel 
VPS ile, çoğu sağlayıcı birini veya diğerini sunarken bulut veya geleneksel barındırma kullanma seçeneği vardır. Bulut VPS planları ödeme açısından daha fazla ölçeklenebilirlik ve esneklik sunarken, geleneksel planlar kullanıcıların donanımlarını ve faturalarının nasıl görüneceğini bilmelerini sağlar.     

Bulut kullanımı ile geleneksel barındırma arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.  

Yönetilen vs yönetilmeyen
Dikkate alınması gereken önemli bir nokta, yönetilen veya yönetilmeyen VPS planlarına ihtiyacınız olup olmadığı ve sizin için hangi yönetim seviyesinin uygun olduğudur. Sunucunuzun yönetimi plana dahil edilmiş bir şey olabilir veya isteğe bağlı bir eklenti olarak kullanılabilir. Bu her plan için farklıdır ve kaydolmadan önce kontrol edilmelidir. 

Yönetilen planlar, sağlayıcınız tarafından sunulan yönetici görevlerini ve bazı özel yazılımları içeren ek hizmetleri içerir. Bu, teknik uzmanlığa veya şirket içi sunucu yöneticisine sahip olmayanlar için ekstra iş yükünü kaldırabilecek iyi bir seçenek olabilir, ancak aksi takdirde yönetilmeyen bir plana giderek ekstra maliyetten kaçınabilirsiniz.   


VPS hosting'de dikkat edilmesi gerekenler
Piyasada farklı sağlayıcılardan çok sayıda VPS teklifi bulunmaktadır. Herhangi bir VPS planı seçerken aşağıdaki faktörleri dikkate aldığınızdan emin olun. 

Genel kalite
Kullandığımız VPS barındırma hizmetinin güvenilir, etkili ve güvenilir olduğunu bilmemiz gerekir. Bu, sunucu çalışma süresi ve performansı, sağlayıcı vaadi ve para iade garantisi gibi şeylerde gösterilebilir. Web projenizin başarılı olması için çalışma süresi ve performans kritik öneme sahiptir. Ve bir web sitesine ev sahipliği yapıyorsanız, bu hem ziyaretçi deneyimi hem de SEO sıralaması için de önemlidir.

Sunuş
Planından tam olarak ne alacaksın? Burada, barındırma anlaşmasının kapasitesini ve gücünü açıklayan teknik özelliklere bakmanız gerekecektir. Buna CPU çekirdekleri, RAM, bant genişliği, depolama, özel IP, kontrol paneli, lisanslar, eklentiler ve aralarından seçim yapabileceğiniz işletim sistemleri dahildir. 

Kök erişimi 
Sunucuları üzerinde en fazla kontrole ihtiyaç duyanlar için kök erişimi şart olacaktır. Bu, sunucunuza en üst düzeyde doğrudan erişim sağlar ve yalnızca sunucuları çalıştırma uzmanlığına sahip olanlar için gerçekten yararlıdır. Bir dizi yönetim planı mevcut olduğu gibi, kök erişim seviyeleri bir sağlayıcıdan diğerine değişebilir. Namecheap'te farklı düzeylerde sunucu yönetimi ve kök erişimi olan planlar sunuyoruz. 

Plan yapısı
Daha önce de belirtildiği gibi yönetim, sunucu ve barındırma üzerinde ekstra kontrol sağlayabilirken, teknik yeteneği ve özelleştirme ihtiyacı olanlar için sunucu yönetimi minimumda tutulabilir. Bazı sağlayıcılar ayrıca yönetim, lisanslar ve kontrol panelleri içerebilen eklentilerle barındırma ürününüzü geliştirme şansı da sunar.

Yönetim planlarının esnek olması daha iyidir, böylece kullanıcılar kendilerine uygun olduğu zaman ve zamanda değişme şansına sahip olurlar. Ayrıca bir kontrol paneline ihtiyaç duyup duymayacaklarını ve hangisinin en iyi şekilde çalışacağını da seçebilirler.


Fiyatlandırma
Fiyat her zaman önemli bir husustur ve hepimizin her planın genel tekliflerini fiyat etiketine göre tartmamız gerekir. Ayrıca, destek ve yönetim gibi gelecekte maliyetlere katkıda bulunabilecek ek hizmetleri ve yükseltmeleri de hesaba katmamız gerekiyor. Bu nedenle, tüm ekstraları hesaba katmak ve bunu her şey dahil planlarla karşılaştırmak önemlidir. 

Bazen promosyon teklifleri için reklamı yapılan fiyatların yalnızca daha uzun faturalandırma döngüleri için geçerli olması da söz konusudur, bu nedenle bu kontrol edilmelidir. 

Yapılması gereken diğer hususlar, bazı sağlayıcılarla birlikte fiyata dahil edilecek olan lisansların maliyeti içindir, diğerleri ise bunu ek olarak ayrıca tahsil edecektir. Ayrıca, satın alma fiyatı her zaman yenileme fiyatı ile aynı olmayacaktır.

Ölçeklenebilirlik 
Bazı sağlayıcılar, barındırma planınız için daha fazla ölçeklenebilirlik ve daha yüksek bir plana kolayca yükseltme şansı sağlar. Namecheap ile herhangi bir kesinti yaşamadan aynı planda kalırken kaynaklarınızı artırabilirsiniz. 

Destek 
Büyük ve son derece teknik bir proje üstlenirken, zorluklarla karşılaştığınız zamanlarda yardım edecek birinin orada olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, 7/24 kullanılabilen yüksek kaliteli destek anlamına gelir. 

Sağlayıcınızın geçici, acil veya saat başı destek sunup sunmadığını kontrol etmeyi unutmamalısınız. Destek, barındırma bütçenizi dikkate alırken dikkate alınması gereken başka bir noktadır ve bir satın alma işlemi yapmadan önce sağlanan desteği test etmeyi de düşünebilirsiniz. 


Güvenlik
Güvenlik, barındırmadaki herkes için bir öncelik olmalıdır. Bu, sunulan ağ korumasına ve sağlayıcıların yalnızca kendi sistemlerini mi yoksa bireysel hesaplarını mı güvence altına aldıklarına bakmak anlamına gelir. 

Bazı sağlayıcılar her plan için Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) koruması sunarken, diğerleri tüm altyapılarını ve yazılımlarını korur. 

Bazı durumlarda sağlayıcılar, işletim sistemi kurulumunun bir parçası olarak güvenlik duvarları ve kötü amaçlı yazılım koruması gibi şeyleri içerir. Namecheap, kullanıcılar planlarına Tam Yönetimi dahil etmeyi seçtiğinde CXS kötü amaçlı yazılımdan koruma sunar; Aksi takdirde ücretli bir eklenti olarak seçilebilir. 

İşte sanal sunucunuzu korumaya yardımcı olacak bazı ek VPS güvenliği en iyi uygulamaları. 

Destek olmak
Mevcut isteğe bağlı eklentilerin yanı sıra VPS planlarına dahil edilen yedekleme depolama teklifleri de dikkate alınmalıdır. Kontrol edilmesi gereken bir diğer şey, bazı premium planlara dahil edildiğinden, saha dışı yedekleme için bir seçenek olup olmadığıdır. 

Namecheap VPS planları ile yedeklemeler tüm planlara dahil edilirken, bu küçük ekstrayı gerektiren zamanlar için yönetilen planlara sahip isteğe bağlı bir eklenti olarak saha dışı yedekleme depolama alanı da mevcuttur. 

Göç
Planlar ve sağlayıcılar arasında geçiş yaparken, bazen ek bir maliyet söz konusudur. Ancak, Namecheap gibi sağlayıcılar geçişi ücretsiz olarak sunar. Gelecekte bir noktada vps'den Özel Barındırmaya geçiş olasılığını ve bunun ne kadar kolay yönetilebileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekebilir.  

VPS hesabınızı akıllıca seçin
Yani muhtemelen hepimizin bu noktada cevaplamak istediği soru, en iyi VPS sağlayıcısı hangisi? Elbette bu, bir dereceye kadar barındırma yolculuğunuzun bu aşamasındaki özel gereksinimlerinize bağlıdır. 

VPS sağlayıcıları arasında birçok fark vardır, bu nedenle seçeneklerinizi dikkatlice tartmak için zaman ayırmanız en iyisidir. Her kutuyu işaretleyen ve size ihtiyacınız olan tüm güvenceyi sunan bir sağlayıcı bulduğunuzda, bunun doğru olduğunu bilirsiniz. 

Namecheap'te, her müşterinin yönetim, kontrol paneli (cPanel veya Interworx) ve hatta her büyüklükteki projenin gelişmesine izin veren cPanel lisansları açısından ihtiyaç duyduğu özellikleri seçebileceği şeffaf bir fiyatlandırma yapısı sağlıyoruz. Üç VPS planımız, girişten üst düzey barındırma gereksinimlerine kadar her şeyi kapsar.


Top