X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
USD

Spam botlar neden interneti mahvediyor

AnasayfaYazılarGoogle SEOSpam botlar neden interneti mahvedi...

Spam botları kontrolden çıkıyor ve daha da kötüye gidiyor.

Kripto dolandırıcılıklarından sağlık takviyelerine, sahte Roblox davetlerine kadar botlar herkesi çıldırtıyor.

Aldatmaca hesapları yeni bir şey değil, ancak son zamanlarda sosyal kanallar onlarla başa çıkmak için mücadele etti. Botlar takipçi hesaplarını manipüle eder, satış fırsatları yaratır ve destekçilerine çok para kazandırır.

Çoğu insan bu dolandırıcılıklara kapılmasa da, bu kadar çok bot hesabının olmasının nedeni bu hilelerin işe yaramasıdır.

Burada spam botlarının sayısının neden arttığını, nerede yayıldıklarını ve internetteki sivrisinekleri yok etmek için hangi araçları kullanabileceğinizi inceleyeceğiz.

Spam botlar kontrolden çıkıyor

Spam botları veya sahte hesaplar, diğer kullanıcıları takip ederek, beğenerek ve onlarla bağlantı kurarak gerçek hayattaki davranışları taklit eden otomatik profillerdir.

İnsanları hayal kırıklığına uğratır, çevrimiçi güvenliğinizi tehdit eder ve içeriğinizle kaç gerçek insanın etkileşime girdiğini görmenizi zorlaştırır.


Kripto endüstrisinde botlar her yerdedir ve bir influencer Tiktok'ta veya Discord'da herhangi bir şey yayınladığında yanıtları spam ile doludur. İnsanların bu sorunu bildirmesine ve açıkça şikayet etmesine rağmen, sosyal medya şirketleri sorunu çözmek için mücadele ediyor.

Tehlike, her gönderinin etrafında dolaşan otuz küsur botu engellemek zorunda kalmadan hiçbir şey okuyamazsanız dolandırıcıların bu platformları kullanılamaz hale getirmesidir.

Botlar yayınlarımızı kirletiyor
Twitter, İnstagram, WhatsApp ve Telegram kullanan herhangi bir küçük işletme veya serbest çalışan botlarla karşılaşacaktır.

Wired dergisine göre, sahte çevrimiçi kullanıcılar artık tüm web trafiğinin% 40'ını temsil ediyor ve tüm pazarlama operasyonlarını zehirliyor.

Dolandırıcıların sahte hesaplar oluşturmasının birçok nedeni vardır, örneğin:

Bir kullanıcının özel ve finansal bilgilerini aldatan ve çalan marka kimliğine bürünme
Farkında olmayan müşterilere çevrimiçi sahte ürün ve hizmetler satmak
Bir markayı ya işletmeye para karşılığında satmak ya da kimliklerini çalarak kimliğine bürünmek için çömelmek
Bir rakibe fayda sağlamak için bir işletmeyi karalamak
Bir botun arkasındaki motivasyon ne olursa olsun, bu sahte hesaplar işletmenizin itibarına zarar verebilir.

Mallarınızı ve hizmetlerinizi tanıtmak için sosyal medya kullanıyorsanız, çevrimiçi kimliğe bürünenlerin farkında olmalı ve ortaya çıktıkları her yerde bunları bildirmelisiniz.

İşletmenizi botlardan korumak
Ne yazık ki, Büyük Teknoloji botları durduramaz ve spam hacmi hemen hemen her kanalda artar. Twitter, kısmen kullanıcı etkileşimi ölçümlerini destekledikleri için otomatik hesapların oluşturulmasına ve dağıtılmasına bile olanak tanır.

Spam, özgür bir toplum için ödediğimiz bedeldir. Bir şey satın aldığınızda, bir etkinliğe kaydolduğunuzda veya çevrimiçi bir ödül programına kaydolduğunuzda telefon numaranızı veya e-postanızı ne sıklıkta verdiğinizi düşünün.

Ancak, spam ile mücadele etmek ve kendinizi virüslerden korumak için adımlar atabilirsiniz.


Gerçek insanları taklit eden spam botlar oldukça karmaşıktır ve genellikle mavi bir onay işareti ve taklitçi avatarı vardır, bu nedenle eşleşip eşleşmediğini görmek için her zaman kullanıcı tanıtıcısını kontrol edin. Lifli çirkin rakamlar asla iyiye işaret değildir.
Tüm DM bağlantılarını yoksay – Herhangi bir sosyal medya platformunda istenmeyen bir DM alırsanız tıklamayın veya yanıtlamayın. Bu mesajların neredeyse tamamı sahtedir ve virüs içerir.
Her aldatmacayı bildir - Zeki insanlar her zaman bot taktikleri tarafından kandırılır. Yani bu başınıza gelirse, hesabı hemen bildirin. Bunu yaparak, potansiyel olarak birine benzer bir kaderi bağışlıyorsunuz.
Captcha'yı web sitenize yükleyin - CAPTCHA (“Ben robot değilim”), botların müşterilerinize spam göndermesini önlemenin en etkili yollarından biridir. Uygulaması kolaydır ve çevrimiçi işletmelere ekstra güvenlik sağlar.
İnsan kullanıcılar ayrıca CAPTCHA sürecine aşina olacak ve saniyeler içinde çözeceklerdir, bu nedenle hiç kimsenin sitenizi kullanmasını engellemesi olası değildir.

VPN kalkanı
Bir VPN spam bot virüslerini önleyebilir mi?
Bir VPN sahte hesapları durduramaz, ancak IP adresinizi gizleyerek hayati bir güvenlik katmanı sağlar.

Sanal özel ağ (VPN), İnternet bağlantınızı ve çevrimiçi gizliliğinizi koruyan bir yazılımdır.

Ücretli bir VPN, cihazınız ile Wi-Fi bağlantısı arasında güvenli ve şifreli bir tünel oluşturduğu için spam virüslerine karşı en iyi savunmanızdır, yani kimse sizi hackleyemez ve şifrelerinizi çalamaz.

VPN kullanmak, bilgisayar korsanlarının kredi kartınızı veya yasa dışı web sitelerinde görünen kişisel fotoğraflarınızı klonlamasını engellemeye yardımcı olabilir.

Bir VPN aboneliği ayrıca akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve oyun konsolları dahil olmak üzere en fazla beş cihazı koruyabilir.

Spam'e karşı savaş
Her sosyal kanalda genişleyen botlarla, çevrimiçi ortamda asla çok dikkatli olamazsınız, bu nedenle Wi-Fi ağınızı şifrelemek çok önemlidir.

Büyük teknoloji, spam'i azaltmanın bir öncelik olduğunu söyleyebilir. Ancak botlar her geçen gün daha sofistike hale geliyor ve eski platformlara ve yeni gelenlere sahte yorumlar ve arkadaşlık istekleri bulaştırıyor.

İşletmeler ve serbest çalışanlar, sosyal içeriklerinin insanlara botlarla değil cüzdanlarla ilham vermesini istiyor. Bazen spam ile kendi başımıza savaşıyormuşuz gibi geliyor, bu yüzden onlarla savaşmak için daha iyi araçlara ihtiyacımız var.

Botlar, yayınlarınıza ve yorum bölümlerinize virüs içeriğiyle spam göndermeye devam ediyormuş gibi, bu işinize zarar verecektir.

FastVPN ile tüm cihazlarınızı daha ucuza koruyun. Bir ay boyunca 0,99 ABD Doları karşılığında kullanılabilir ve Visa, Mastercard, PayPal, American Express ve Bitcoin'i kabul eder.


Top