X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
USD

Sosyal medya giriş düğmesinin düşüşü

AnasayfaYazılarReklam & Tanıtım Sosyal medya giriş düğmesinin düşü...

En sevdiğiniz sosyal medya kanalı üzerinden web sitelerine veya uygulamalara giriş yapmak yakında geçmişte kalmış olabilir. Suçlu mu? Güven ve gizlilik sorunları - özellikle Facebook söz konusu olduğunda.

Twitch, Dell, Patagonia, Match ve Nike gibi büyük markalar kısa süre önce Facebook üzerinden web sitelerine giriş yapma özelliğini kaldırdı. cnn'e göre bu kaldırma, Facebook'un Cambridge Analytica gibi skandallar nedeniyle itibar zedelenmesi, gelirlerin bozulması, yaygın yanlış bilgilendirme ve başta TikTok olmak üzere diğer platformlardan gelen rekabet nedeniyle popülaritesinin genel olarak azalması nedeniyle Facebook üzerindeki etkisinin son zamanlarda azaldığının bir işareti.

İstatistikler yalan söylemez. 2014 Yılında Facebook,% 50'den fazlasını oluşturan sosyal giriş oyununda açık bir kazanan oldu. 2022'de Facebook girişleri düştü ve çoğu coğrafi konumda temel olarak Google ile aynı seviyede. Loginradius'un 2022 Tüketici Dijital Kimlik Trend Raporu'na göre Kuzey Amerika'da sosyal girişlerde kullanıcıların %38,69'u Facebook,%38,94'ü Google'ı tercih ediyor. Rapor, itibar sorunları nedeniyle Facebook girişlerinin düşmeye devam edeceğini varsayıyor.

Son zamanlarda büyük markaların giriş seçeneklerinden özellikle kaldırdığı Facebook düğmesi olsa da, kullanıcılar bir süredir sosyal medya giriş düğmelerini daha az kullanıyor ve Dell bu sayının zamanla azaldığını bildiriyor.

Sosyal medya girişlerinin eski çekiciliği
Geçmişte sosyal medya girişleri hem kullanıcılar hem de sosyal medya şirketleri için avantajlı görülüyordu. Kullanıcılar için kullanım kolaylığı ana çekicilikti. Kullanmak istediğiniz her yeni site için yeni bir kullanıcı adı oluşturmak ve giriş yapmak zorunda kalmak yerine, sosyal medya giriş düğmeleri kullanıcıların sosyal medya kimlik bilgileriyle hızlı ve kolay bir şekilde giriş yapmalarını sağlar.

Sosyal medya şirketleri için sosyal medya giriş düğmeleri ücretsiz veri alma fırsatı sunar. Kullanıcıların farklı sitelerdeyken zamanlarını nerede geçirdiklerini ve satın alımlarını ortaya çıkarırlar. Bu veriler, daha iyi hedefleme için kullanabilecek reklamverenlerle de paylaşılabilir. Küçük işletmeler için sosyal oturum açma, müşteriler için oturum açmayı etkinleştirmenin uygun bir yolunu sunar.

Neden düşüş?
Dell'in baş dijital ve bilgi sorumlusu Jen Felch, cnn'e sosyal oturum açmalardan uzaklaşmanın büyük olasılıkla gizlilik, güvenlik ve veri paylaşımı konusundaki endişelerden kaynaklandığını ve insanların “bu sosyal medya hesabını diğer bağlantılara sahip olmaktan izole etmeye karar verdiklerini" söyledi.”

Şüpheli reklam uygulamaları, rıza sorunları ve teknoloji şirketlerinin verileri nasıl paylaştığı konusunda artan farkındalıkla, kullanıcıların dikkat için kolaylıktan kaçınmaları şaşırtıcı değil. Norton'a göre sosyal oturum açma özelliğini kullanmak, sosyal medya şirketlerinin tercihleriniz, demografik verileriniz, çalışma durumunuz, arkadaşlarınız ve daha fazlası gibi sizinle ilgili hassas verileri oturum açtığınız siteyle paylaşmasına olanak tanıyor. Bu, kolaylık sağlamak için ifşa edilmesi gereken çok fazla bilgidir.

Bir de güvenlik unsuru var. Uzmanlar, yıllardır birden fazla hesaptan ödün verme riski olduğu için sosyal oturum açma kullanımına karşı uyarıda bulundular. Scmagazine'e göre, kimlik bilgileri bir şekilde tehlikeye atılırsa, bir sosyal medya girişi tek bir başarısızlık noktası haline gelebilir ve kötü niyetli aktörler potansiyel olarak bu kimlikle oturum açtığınız her siteye erişebilir. Ayrıca, zayıf şifreleri kullanan ve yeniden kullanan iç karartıcı derecede yüksek sayıda insanla, kötü bir aktörün sosyal medya şifrenizi kolayca kırabilmesi ve ardından sosyal girişleri kullandığınız tüm sitelere erişebilmesi olasılık alanı dışında değildir. üzerinde. Ayrıca, sosyal medya veri ihlallerinin endişe verici derecede yaygın olduğu gerçeği var. Güvenlik Duvarı Zamanlarında yer alan yıllar boyunca Facebook ve Twitter veri ihlallerinin tam zaman çizelgeleri oldukça dikkat çekicidir.

Düşüşün bir başka nedeni de giriş karışıklığıdır. Pazarlama teknolojisi firması Buffer, cnn'e sosyal medya girişlerinden kurtulmadan önce, insanların platformlarına hangi siteye giriş yaptıklarını unuttuklarını ve istemeden birden fazla hesap oluşturduklarını söyledi.

Meta bile Facebook girişlerini kullanmayı bırakacak
Facebook girişlerine karşı zaten dikkatli değilseniz, belki de ana şirketinin bile bunları kullanmak istememesi fikrinizi değiştirecektir. TechCrunch , Meta'nın daha önce Facebook girişlerini birincil kimlik sistemi olarak kullandığını ve bunun da kullanıcılardan gizlilik konusunda yaygın endişe ve şikayetlere yol açtığını bildirdi. Facebook ve İnstagram gibi yeni Meta hesaplar şirketin sanal gerçeklik sistemine giriş yapmak için kullanılacak. Ancak Facebook veya İnstagram hesabınızı kullanarak isterseniz yine de bir Meta hesap oluşturabilirsiniz.

Bireysel hesaplar her zaman en iyisidir
Bir siteye veya uygulamaya kaydolmanız gerektiğinde algılanan sosyal oturum açma kolaylığı cazip gelse de, veri gizliliği ve güvenliği için en güvenli seçenek her zaman yeni bir hesap oluşturmak olacaktır.

Sosyal medya üzerinden giriş yapmaya karar verirseniz, tam olarak hangi verilere erişebileceklerini anlamak için sitenin gizlilik politikasını okuduğunuzdan emin olun. Ve her zaman güçlü şifreler kullanarak, bunları düzenli olarak değiştirerek ve asla yeniden kullanmayarak diğer hesapların tehlikeye girme riskini azaltın. Daha yararlı ipuçları için şifre güvenliği hakkındaki blog gönderimize göz atın.


Top