X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
USD

Ethereum'un Birleşmesinin tam etkisi

AnasayfaHaberiniz Olsun.Ethereum'un Birleşmesinin tam etkisi

15 Eylül'de Ethereum'un Birleşme olarak bilinen ve dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi için anıtsal bir değişime işaret eden hisse kanıtı (PoS) modeline uzun zamandır beklenen geçişinin tamamlandığı görüldü.

Ethereum daha önce bir proof-of-work (PoW) konsensüs modeli aracılığıyla doğrulama gerektiriyordu. Bu, işlemlerin doğrulanmasının ancak yüksek düzeyde hesaplama gücü gerektiren gelişmiş hesaplamalar yoluyla mümkün olduğu anlamına geliyordu.

Beacon Zinciri veya Eth2 olarak bilinen yeni POS Ethereum blok zinciri, Aralık 2020'de piyasaya sürüldü ve iki model yakın zamanda bir araya gelene kadar orijinal PoW blok zinciriyle eşzamanlı olarak çalıştı.

Doğrulayıcı olmak ve ödüller kazanmak isteyen ether sahiplerinin, davranışları için güvenlik olarak 32 eth'yi akıllı bir sözleşmeye yatırmaları gerekecektir. Bu düşük bir rakam gibi gelebilir, ancak yazım sırasındaki değer 41.087 ABD dolarıdır. Bununla birlikte, hizmet olarak stake etme, havuzlanmış stake etme veya merkezi borsalar dahil olmak üzere tomurcuklanan stakerler için başka seçenekler de vardır. PoW kripto madenciliğinin ağır donanım gereksinimlerinden kaçmanın ek yararı da var.

Kripto endüstrisinin son yıllardaki ana eleştirilerinden biri, kripto madenciliğinin kriptografik bulmacaları çözmede kullandığı son derece yüksek miktarda enerji olmuştur. Ancak bu, çok daha çevre dostu olan PoS modeli için geçerli değildir. Bu nedenle Birleşme, Ethereum'u çevreye duyarlı yatırımcılar için daha çekici bir olasılık haline getirebilir ve PoW blok zincirlerinden ilgi çekebilir.

Ethereum'un web sitesi, Birleşmenin blockchain için enerji tüketiminde% 99,95'lik bir düşüşle sonuçlandığını iddia ediyor. Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bunun dünyadaki toplam enerji tüketiminin% 0,2'sine eşit olduğunu söylerken, Digiconomist bunun Portekiz'in tüm elektrik enerjisi kullanımıyla kabaca aynı olduğunu tahmin ediyor.

Diğer birçok önde gelen kripto para birimi, kaynak yoğun PoW modelinden Pos'a veya savurgan kripto madenciliğinden de kaçınan benzer bir modele çoktan geçti. Bu, Bitcoin, Dogecoin ve Litecoin gibilerini en büyük kripto enerji suçluları olarak bırakıyor.

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin,% 39'luk bir pazar hakimiyetini temsil eden 388 milyar dolarlık bir piyasa değeri gösterdi. Bu, Ethereum'un şu anda toplam kripto pazarının yaklaşık% 17'si olan 170 milyar dolarlık piyasa değeri ile karşılaştırılıyor. Bitcoin'in Pos'a geçmesi için bir plan yok, ancak Ethereum'un yükseltilmesi en büyük kriptokoinin yeşile dönmesi üzerindeki baskıyı artırabilir.

Kripto madenciliğinin düzenlenmesi çağrısında bulunan bir Beyaz Saray raporu, Birleşmeden sadece bir hafta önce yayınlandı. Bu nedenle, kripto madencileri ve PoW blok zincirleri için bunun tam olarak ne anlama geldiği henüz net olmasa da, Ethereum'un enerji yoğun blok zinciri uygulamaları konusunda daha geniş bir kısıtlamanın başlangıcı olabilecek şeyden kaçtığı görülüyor.

Ancak Ethereum'un ufkunda hala bir veya iki bulut var.

Blok zincirinin çekirdek sistemlerinin çalışmaya devam etmesi açısından Pos'a geçiş başarılı olurken, Birleşme nedeniyle Eterin değeri başlangıçta% 15 düştü. Yazı yazıldığı sırada para birimi kısmen toparlandı ancak dalgalanmaya devam ediyor.

Ethereum'daki yapısal değişikliklerin yatırımcıların gergin olmasına ve bunu likit bir para biriminden ziyade uzun vadeli kazanç için bir teminat olarak görmesine neden olduğuna dair endişeler de var. Wall Street Journal'dan bir rapora göre, SEC Başkanı Gary Gensler eter hakkında şunları söyledi: "yatırım yapan halk, başkalarının çabalarına dayanarak kar bekliyor.”

Birleşmeyi çevreleyen bazı yanlış anlamalar da oldu. Bazı insanlar, doğrulayıcıların hesaplama gücünden kaynaklanan maliyetler olduğu için işlem (gas) ücretlerini ortadan kaldıracağını varsaymışlardır, ancak durum böyle değildir. Bir başka boş umut, Birleşmenin Ethereum işlemesini hızlandıracağıydı, ancak bu yönde hiçbir değişiklik yapılmadı.

Şu anda yatırımcılar, 6 ila 12 ay içinde beklenen Şangay yükseltmesine kadar hisseli ETH'LERİNİ geri çekemiyorlar, ancak kesin tarih doğrulanmadı. Bu yükseltme, yükü yaymak için veritabanlarını bölme işlemi olan parçalamayı içerecektir. Parçalamanın amacı, gaz ücretlerini önemli ölçüde azaltmaktır.

Wired ile yakın tarihli bir röportajda Buterin, bir sonraki güncellemelerin ölçeklenebilirlik sorununu ele alacağını ve ağın çok daha fazla veri işlemesini sağlayacağını açıkladı. İşlem işleme şu anda saniyede 20 işlemle sınırlı olsa da, potansiyel olarak 100.000'e yükseltilebilir.

Ethereum lansmanından bu yana yedi yıl geçti, 2020/2021 kripto balonundan, sonraki çöküşten ve şimdi bu önemli geçişten kurtuldu, bu yüzden iyimser olmak için hala bir neden var.

Diğer haberlerde
Robotlar yakında gülebilir. Bazı nedenlerden dolayı, bir bilim adamları ekibi bir robota doğru zamanda doğru şekilde gülmeyi öğretmeye çalışıyor. The Guardian'a göre, Kyoto Üniversitesi'ndeki meslektaşlarıyla bu araştırmaya liderlik eden Dr. Koji Inoue, konuşmalı yapay zekanın en önemli unsurlarından birinin empati olduğunu ve kahkahaları başkalarıyla paylaşmanın bunda büyük rol oynadığını söylüyor. Erica olarak bilinen robot, yalnız kahkahaları, kibar kahkahaları ve neşeli kahkahaları vurgulayan açıklamalı diyaloglarla beslendi. Bundan, Erica'nın makine öğrenimi sistemine ne zaman ve nasıl güleceği öğretildi. Kulağa korkunç geliyor.
50 Milyondan fazla Kızılderili evlerini coğrafi olarak etiketledi. Dijital haklar savunucuları, Hindistan'da büyük miktarda vatandaş verisi toplama planı gibi görünen bir Bağımsızlık Günü kutlama kampanyasından endişe duyuyorlar. Dünyanın Geri Kalanı, Hindistan'ın iktidar partisi Bharatiya Janata Partisi'nin öncülüğünü yaptığı kampanyanın Har Ghar Tiranga (her evde üç renkli) programı olarak adlandırıldığını bildiriyor. Her vatandaşın evine üç renkli bir Hint bayrağı koymasını, fotoğraf çekmesini ve ev konumlarını ve telefon numaralarını coğrafi olarak etiketleyen belirli bir web sitesine yüklemesini amaçlamaktadır. Hindistan'ın Özgür Yazılım Hareketi araştırmacısı Srinivas Kodali, daha önce hiçbir ülkenin bu ölçekte vatandaşların coğrafi etiketlemesini uygulamadığını söyledi. Kodali, bu bilgilerin vatandaşların siyasi inançlarına göre çalınmasına, hacklenmesine, takip edilmesine ve hedef alınmasına yol açabileceğinden endişe ediyor.
Detroit Otomobil Fuarı'nda çalışan hoverbike ortaya çıktı. Tüm hayatın boyunca Return of the Jedi'deki stormtroopers gibi hoverbike ile seyahat etmeyi mi bekledin? Eğer 777.000 dolarınız varsa, yakında yapabilirsiniz. The Register'a göre, bisikletin arkasındaki şirket XTURİSMO, AERWİNS Technologies adlı bir Japon şirketi. Xturismo'nun sınırlamaları var. İlk olarak, drone teknolojisi üzerinde çalışıyor, bu yüzden şu anda sadece uzaktan kumanda ile sürülebilir. Yol kullanımı için sertifikalı değildir, bu nedenle yalnızca açık alanlar gibi güvenli alanlarda kullanabilirsiniz. İyi haber şu ki AERWİNS Technologies, 2025 yılına kadar 50.000 dolarlık daha küçük bir elektrikli model piyasaya sürmeyi planlıyor.
Shutterstock ve Getty yapay zeka görüntülerini yasaklıyor. DALL-E ve Stable Diffusion gibi AI görüntü oluşturucuları çok eğlenceli olsa da ve hatta bazen sanat yarışmaları kazanabilse de, telif hakkı sonuçları belirsizliğini koruyor. Vice'a göre, bazı yapay zeka sanatçıları çalışmalarını stok fotoğraf web sitelerinde satmaya başladığından beri bu telif hakkı sorunu daha da sorunlu hale geldi. Bu nedenle, Shutterstock ve Getty'nin, bu yapay zeka sistemlerinin nasıl işlediğine dair endişeler nedeniyle bu görüntüleri kaldırmaya başlaması ve potansiyel olarak yaşayan sanatçıların çalışmalarını koparması şaşırtıcı değil.
Haftanın ipucu: Isı haritası sıcak dalgasına katılın
Isı haritaları, web sitesi optimizasyonu için güçlü bir araçtır. Sağlarlar:

Ziyaretçilerin nereye tıkladığına dair içgörü
İnsanların neyi atladığını görmek için verileri kaydırma
İnsanların çıkmadan önce ne kadar gördüklerinin ölçülmesi
E-ticaret işletmeleri, bir sitedeki hangi ürünlerin en çok dikkat çektiğini görebildikleri için ısı haritalarından en çok yararlanır. Bu veriler, pazarlama çabalarınızı nereye odaklayacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Hangi sayfa alanlarının en popüler olduğuna bir göz atarak etkileşimi artırmak için değişiklikler yapabilirsiniz.

Geçmişte, ısı haritası teknolojisinin kurulumu zor ve biraz maliyetli olmuştur. Eski ısı haritası yazılımı, sayfa yükleme hızında yavaşlamalara bile neden olabilir. Ancak şimdi, daha iyi trafik içgörülerine olan talep, yeni, daha hızlı ve uygun fiyatlı ısı haritası araçlarına yol açtı.

Bugün, kısa kod parçacıklarına yapıştırılan eklentiler kullanılarak web sitenize ısı haritaları eklenebilir. Microsoft Clarity, GDPR ve CCPA uyumlu ücretsiz bir ısı haritası aracıdır. Isı haritası kaplamalarını doğrudan web sitenizde görmek için bir Chrome uzantısı bile indirebilirsiniz. Sadece kaydolun, kodu başlığınıza ekleyin veya Microsoft Clarity WordPress eklentisini yükleyin ve birkaç dakika içinde siteniz, yerinde kullanıcı deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olmak için kullanıcı verilerini toplamaya başlayacaktır.


Top