X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Euro Türk Lirası
USD

Belirsiz araç, polisin arama izni olmadan insanları izlemesine olanak tanır

AnasayfaHaberiniz Olsun.Belirsiz araç, polisin arama izni olmadan insa...

ABD'deki kolluk kuvvetleri, bir suçtan şüphelenilen kişilerin hareketlerini, genellikle arama emri olmadan izlemek için Fog Reveal adlı uygun fiyatlı bir telefon izleme aracı kullanıyor.

Associated Press'in bir raporu, polisin bu aracı en az 2018'den beri Başkent'teki 6 Ocak ayaklanması gibi suçları soruşturmak için kullandığını ortaya koydu. Bununla birlikte, polis, aracın mahkeme kayıtlarında kullanılmasından nadiren bahsetmektedir, bu nedenle şimdiye kadar nispeten belirsiz kalmıştır ve ayrıca savunma avukatlarının, kullanıldığı bir davada bir müşteriyi savunmayı neden zor bulduklarıdır.

İki İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisi tarafından geliştirilen Fog Reveal, polisin 250 milyondan fazla mobil cihazın kayıtlarından konum verilerini kullanarak geçmişte birkaç ay boyunca insanların hareketlerini izlemesine olanak tanıyor. Fog Reveal, bu verileri, Starbucks gibi hareketlerine ve ilgi alanlarına göre reklamları hedef alan çeşitli popüler cep telefonu uygulamalarındaki reklam kimlik numaralarından satın alır. Bu verileri polisin “yaşam kalıpları" dediği şeyi belirlemek için kullanıyorlar.” Bu kimlik numaralarıyla, belirli bir mobil cihaz kullanıcısının nerede yaşadığını ve nerede çalıştığını kolayca anlayabilirler.

Polis güçleri, Fog Reveal'in sağladığı verileri nasıl kullandıkları konusunda açık değil. Vice, sistemin kullanıcıları erişebilecekleri verilerin hassas olduğunu ve “korunması gerektiğini" belirten bir mesajla karşıladığını gösteren Fog Reveal kılavuzunu yayınladı.” Gerçekten de, polisin genellikle birkaç hafta sürebilecek bir süreç olan teknoloji şirketlerinden bu tür verileri celp etmesi gerektiği bilgisini veriyor.

Fog Reveal, bireyleri tanımlamanın mümkün olduğunu reddediyor. Bununla birlikte, AP raporu, Fog Reveal ile polisin “anonimleştirilmiş” verilere hızlı bir şekilde erişebileceğini ve oradan geofencing veya yukarıda belirtilen kullanıcı kimlikleri olan bireysel kullanıcıları kolayca tanımlayabileceğini öne sürüyor.

Gizlilik savunucuları, aracın kullanımının, insanları makul olmayan aramalardan ve el koymalardan koruyan vatandaşların Dördüncü Değişiklik haklarını ihlal ettiğinden endişe duyuyor. Electronic Frontier Foundation'da özel danışman olan Bennett Cyphers, aracı "bütçeli kitlesel bir gözetim programı" olarak nitelendirdi.”

Diğer haberlerde
Yeni rapor, Rusya ile ilgili yayından kaldırma taleplerinde artış olduğunu gösteriyor. Wptavern'e göre, Automattic'in 2022 şeffaflık raporu, son altı ayda Rusya ve Rus hükümetini eleştiren içeriğe ilişkin DMCA yayından kaldırma taleplerinde bir artış olduğunu gösteriyor. Hedeflenen siteler arasında Ukrayna için bağış toplama içeriği olanlar, Ukrayna'daki savaşa tarihsel bir perspektiften yorumlar ve Ukrayna'daki savaşı eleştiren Rus askerlerinin hesapları yer alıyor. Bir sözcü WordPress.com bu içeriği coğrafi olarak engellememeye karar verdiklerini açıkça belirttiler. Raporda ayrıca Kolombiya'nın bir spam blogu bulduğu için Tumblr'ı aylarca engellediği ortaya çıktı. Automattic, şirketin ana şirketidir. WordPress.com ve Tumblr.
Apple, parolaları “geçiş anahtarları" ile değiştirir. Wired'a göre, " Bu ay iOS 16 ve gelecek ay macOS Ventura ile Apple yeni bir kimlik doğrulama sistemi getirecek. Parola anahtarları iPhone'lar, iPad'ler ve Mac'ler için kullanılacak ve kullanıcının parola hatırlamasına gerek kalmadan oturum açmasına ve yeni hesaplar oluşturmasına olanak tanıyacak. Bunun yerine, parola, iCloud anahtar zincirinde kullanılan ve potansiyel olarak Google, Amazon, Microsoft ve Meta ile senkronize edilecek bir şifreleme anahtarı çifti içerir. Bir Apple cihazında yeniyseniz, bir şifre oluşturabileceksiniz, ancak zaten bir hesabınız varsa, mevcut şifreyi kullanmanız gerekecektir.
Bilim adamları körlük tedavisine yaklaşıyor. Wall Street Journal'a göre, Kaliforniya'daki Scripps Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, ölen organ bağışçıları tarafından bağışlanan gözleri canlandırmanın bir yolunu buldular. Bu atılım, bilim adamlarının işleyen retinaları denemeye başlayabilecekleri ve görme kimyasını daha fazla keşfedebilecekleri anlamına geliyor. Şimdiye kadar korneaları nakletmek mümkündü, ancak beyne sinyal gönderen retina nöronlarının hayati bağlantısı olmadan. Göz nakli mümkün olmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak son keşifler insan vizyonuyla ilgili anormalliklerin anlaşılmasına yardımcı olur. Bu, glokom ve maküler dejenerasyon gibi körlüğün bazı ana nedenlerine karşı çok önemli bir ilerleme gibi görünüyor.
Fosil, dişlerin ağız içinden kaynaklanmadığını öne sürüyor. Science Alert, soyu tükenmiş bir testere balığı fosilinin dişlerin dış ölçekler olarak evrimleştiğine dair kanıtlar gösterdiğini bildiriyor. Bu yaratığın, testere balığı ve testere balıklarının bugün yaptığı gibi, yiyecek arama ve kendini savunma amaçlı dış dişleri vardı. Dişlerin ağız içinde başlayıp başlamadığı konusunda uzmanlar bölünmüştür, ancak bu bulgular dişlerin pullardan evrimleşmiş gibi göründüğü için dış diş teorisini desteklemektedir. İnsanların ağzımızın içinde dişlerle evrimleştiğine sevinelim, yoksa hayat uzun bir korku filmi olabilir.
Uygulamalardaki hatalarla büyük miktarda veri açığa çıkabilir. Bu hafta Wired, Broadcom'un Symantec Tehdit Avcısı ekibi tarafından yayınlanan ve yüzlerce uygulamada bir gözetimin veri sızıntılarına yol açabileceğini tespit eden araştırmayı bildirdi. Bu uygulamaların bulut hizmetlerindeki kodlanmış kimlik doğrulama ayrıntıları yalnızca belirli bir dosya veya hizmete yöneliktir, ancak bu bulut hizmetindeki tüm dosyalara erişmek için kullanılabilirler. Aynı şirket veya yazılım geliştirme kiti'nin (SDK) farklı uygulamalar için kullanıldığı durumlarda, sızıntılar bir uygulamadan diğerine yayılabilir. Broadcom, bu güvenlik açığından etkilenen uygulamaları adlandırmadı.
Çin yeni ay mineralini keşfeder ve 3 ay görevi planlar. Business Insider , Çinli bilim adamlarının 2020'deki Chang'e 5 ay görevinin ardından Changesite- (Y) adını verdikleri bir minerali keşfettiklerini bildirdi. Çin daha sonra önümüzdeki on yıl içinde üç görev için daha onay aldı. Global Times minerali “sütunlu kristalde fosfat minerali” olarak tanımladı ve enerji kaynağı olarak kullanılabilecek helyum-3 içeriyor. Çin'in, Ay'ın güney Kutbu'nda Rusya ile koordineli bir araştırma istasyonu inşa etme planları var. NASA aynı bölgede ay madenciliğiyle de ilgileniyor ve bu da gelecekte çıkar çatışmasına yol açabilir.
Bir sonraki USB standardı iki kat daha hızlı olacaktır. Engadget, mevcut USB 4 konektörleri için sürüm 2.0'ın bant genişliğini 40 Gbps'den 80 Gbps'ye çıkaracağını ortaya koyuyor. Bu USB-C kabloları önceki USB 4 kablolarıyla da kullanılabilir ve yine de aynı, geliştirilmiş hızları sunabilecektir. Sürüm 2.0 USB 4 kabloları da yeni bir fiziksel katman mimarisiyle birlikte gelecek. Yeni USB standardının ne zaman piyasaya sürüleceğini hala bilmiyoruz, ancak yakın gelecekte olması bekleniyor.
Haftanın ipucu: Şimdi GA4 zamanı
Bu yılın başlarında Google, Universal Analytics'in (UA) 1 Temmuz 2023'te kalıcı olarak Google Analytics 4 (GA4) ile değiştirileceğini duyurdu. O güne kadar kullanıcılar Universal Analytics mülklerinde yeni veriler toplamaya devam edebilir, ancak sonrasında Analytics aracılığıyla tüm web trafiği ayrıntılarını toplamak için GA4 takibi gerekecektir. Şirket şu ana kadar yalnızca önceki UA verilerinin geçişten sonraki altı ay boyunca mevcut olacağına söz verdi. Bu nedenle, yıldan yıla verileri karşılaştırmayı seven kişilerden biriyseniz (ve umarız öylesinizdir), şimdi ga4'ü tüm web sitenize yüklemenin tam zamanı.

Neyse ki, ga4'ün çoğu insan için kurulumu kolaydır. Örneğin WordPress kullanıcıları, Google Site Kit eklentisini yükleyebilir ve mevcut bir Google Analytics hesabında bir GA4 özelliği oluşturmak için sihirbazı kullanabilir. Henüz Analitiğiniz yoksa kaydolmak ücretsizdir ancak birkaç ek doğrulama adımı gerektirir.

Clue'daki Avustralya merkezli dijital ticaret uzmanları, ga4'e neredeyse her tür web sitesi kurulumuna başlamanıza yardımcı olabilecek kapsamlı bir kılavuz hazırladı. Ga4'ün en iyi bölümlerinden biri, müşteri yolculuğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için hem web sitesi hem de uygulama verilerini entegre bir şekilde toplama yeteneğidir.


Top